Historia
Historia Biblioteki Pedagogicznej Filii w Obornikach
1952-2022
Obornicka filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu istnieje od ponad siedemdziesięciu lat. Została powołana decyzją Wydziału Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w 1952 roku. Jej pierwszym pracownikiem została nauczycielka matematyki Zofia Pawlakówna. Początki były niezwykle skromne – księgozbiór liczył 2 tys. woluminów i mieścił się w jednej szafie, z zasobów korzystały zaledwie 34 osoby, a pomieszczenie biblioteczne usytuowano na poddaszu Szkoły Podstawowej nr 1. Była to jednak instytucja ważna dla obornickiej oświaty – wspierała rozwój osobisty i doskonalenie zawodowe nauczycieli, a także szeroko rozumiany proces edukacji w regionie.
W ciągu pierwszych trzydziestu lat działalności zgromadzono liczący 21 tys. egzemplarzy księgozbiór z zakresu nauk pedagogicznych i humanistycznych. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zespół pracowników placówki stworzył warsztat pracy nauczyciela, kładąc szczególny nacisk na rozwój działalności informacyjnej. W tym czasie biblioteka otrzymała też nową siedzibę przy ulicy Mickiewicza 4, w której funkcjonuje do dziś. Największym osiągnięciem w latach dziewięćdziesiątych była komputeryzacja, usprawniająca proces katalogowania książek i wyszukiwania informacji, a także obsługę czytelnika. W 2001, a następnie w 2011 przeprowadzano kompleksowe remonty pomieszczeń bibliotecznych, a w kolejnych uroczyście obchodzono 50- lecie i 60-lecie istnienia instytucji.
W ostatnim dziesięcioleciu starano się kontynuować przyjęte wcześniej kierunki rozwoju i docierać do coraz większej grupy osób zainteresowanych – nauczycieli, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W chwili obecnej placówka udostępnia księgozbiór liczący 27 tys. egzemplarzy, 20 tytułów czasopism w bieżącej prenumeracie. Nadal uzupełniane są zbiory z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, wprowadzamy też nowe pozycje z ekonomii i zarządzania, prawa, polityki, filozofii, kultury i wielu innych dziedzin zgodnie z potrzebami czytelników. Gromadzone są również poradniki metodyczne, programy szkolne, a także lektury dla szkół ponadgimnazjalnych i utwory literackie szczególnej wartości.
PBP w Poznaniu Filia w Obornikach otacza opieką metodyczną biblioteki szkolne miasta i gminy, współpracuje z bibliotekami pedagogicznymi, a także Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. A. Małeckiego. Dzięki katalogowi online dociera do coraz większej grupy czytelników, pracownicy udzielają porad bibliograficznych, tworzą bibliografie, prowadzą również lekcje biblioteczne i zajęcia edukacyjne
W 2023 roku wnętrza biblioteki zostały po raz kolejny odnowione, czyste i jasne pomieszczenia tworzą atmosferę pracy i sprzyjają skupieniu.
Mamy nadzieję, że bogaty księgozbiór, opracowany warsztat informacyjny, życzliwa obsługa pozwolą nam służyć mieszkańcom regionu przez następne lata i sprostać oczekiwaniom środowiska.
Kronika Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach 1952-1967 ONLINE
RZEKI CZASU - to obornickie cyfrowe repozytorium historyczne, w którym prezentowane są związane z Obornikami i regionem dokumentalne materiały edukacyjne, służące nauczycielom, uczniom, studentom, pasjonatom historii, autorom opracowań i publikacji o Obornikach, ale także wszystkim zainteresowanym historią miasta i regionu.
Wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa” oraz Gminy Oborniki umożliwiło przygotowanie i udostępnienie za pomocą portalu RZEKI CZASU wybranych zasobów regionalnych. Na portalu dostępne są Kroniki Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Obornikach.
Kolekcja obejmująca lata 1952-1967 dostępna jest pod adresem: http://rzeki-czasu.pl/kolekcja/162/kronika-publicznej-biblioteki-pedagogicznej-w-obornikach.
Kolekcja obejmująca lata 1981-1994 pod adresem: https://rzeki-czasu.pl/kolekcja/242/kronika-publicznej-biblioteki-pedagogicznej-w-obornikach-cz-1-1981-1994.