Zajęcia edukacyjne - Boisz się: od strachu do odwagi

collage Lęki i fobie

W piątek 26 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć grupę uczniów z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. Nasze spotkanie było poświęcone trudnym emocjom, takim jak strach i fobie.
Rozpoczęliśmy od przeczytania książki “Boisz się: od strachu do odwagi”, która pomogła dzieciom zrozumieć różne aspekty strachu. Następnie, poprzez różnorodne zadania, rozmawialiśmy o uczuciach towarzyszących strachowi i próbowaliśmy wywołać je w bezpiecznym środowisku biblioteki.
Kolejnym etapem naszego spotkania była dyskusja o pająkach – ich gatunkach i powszechnym strachu przed nimi. Aby przełamać negatywne skojarzenia z tymi owadami, dzieci stworzyły własne pająki i pajęczyny z materiałów plastycznych.
Na zakończenie zajęć, uczniowie poznali techniki radzenia sobie ze strachem, które mogą wykorzystać w codziennym życiu.
Dziękujemy za aktywny udział i nie możemy się doczekać kolejnych spotkań!

W zajęciach wykorzystano literaturę z zasobów biblioteki:

Moje niepokoje : jak radzić sobie z lękiem i stresem, wykorzystując techniki uważności : 55 ćwiczeń dla dzieci w wieku 8-12 lat / Amy Nasamran ; przekład Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska ; [ilustracje: Sarah Rebar, Robin Boyer]. Wydanie pierwsze w języku polskim 2023 rok. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023. Sygnatura 47786

Boisz się ? : od strachu do odwagi / Nuria Roca ; [ przekład Anna Maria Tarczyńska]. [Warszawa] : ["Inwestycje"], [2000]. Sygnatura 39109

Najdziwniejsze fobie / Marcin Przewoźniak ; zilustrował Artur Gulewicz. Wydanie I. - Warszawa : Zielona Sowa, copyright 2021. Sygnatura 47792

tekst: AM