Dzień Dziewicząt

Okładki książek

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2011 roku. Została wówczas przyjęta rezolucja 66/170 o ogłoszeniu 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek. Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.

źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Bibliografia:

1. 100 porad : jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę / Elizabeth Hartley-Brewer, tł. Robert Waliś. - Warszawa : Wydawnictwo K.E. Liber, 2007. - 225 s. ; 17 cm.

Hasła przedmiotowe: Dziewczęta - psychologia, Wychowanie - metody - poradnik, Dziewczęta - wychowanie - wydawnictwa popularne

Sygnatura: 40296

2. Anielice czy diablice? : dziewczęta w szponach seksualizacji i agresji w perspektywie socjologicznej / Katarzyna Stadnik, Anna Wójtewicz. - Warszawa : Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2009. - 239,[1] s. ; 21 cm.(Seksualia : nowa kobieta ISSN nowy mężczyzna, nowa rodzina)

Hasła przedmiotowe: Agresywność - socjologia, Kobieta - seksualność, Kobieta - socjologia

Sygnatura: 40979

5. Kontrowersje wokół socjalizacji dziewcząt i kobiet / redakcja naukowa Agata Matysiak-Błaszczyk, Barbara Jankowiak. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe UAM, 2016. - 386 stron ; 24 cm.

(Seria Psychologia i Pedagogika / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ISSN 0083-4254 ; nr 237)

Hasła przedmiotowe: Kobieta, Socjalizacja, Patologia społeczna, Przestępczość, Rola społeczna, Polska, Publikacje naukowe, Praca zbiorowa

Sygnatura: 44703

6. Nauczycielskie poniżanie : szkolna przemoc wobec dziewcząt / Lucyna Kopciewicz. - Warszawa : Difin, 2011. - 192 s. ; 24 cm.(Engram)

Hasła przedmiotowe: Dziewczęta - socjologia - Polska - od 2001 r, Seksizm - Polska - od 2001 r, Przemoc w szkole - Polska - od 2001 r, Nauczyciele - a uczniowie - Polska - od 2001 r

Sygnatura: 41697

7. Przestępczość dziewcząt : rodzaje i uwarunkowania / Krzysztof Biel. - Kraków : Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum, 2008. - 496 s. ; 24 cm.(Dylematy Resocjalizacji)

Hasła przedmiotowe: Przestępczość nieletnich i młodocianych, Dziewczęta - patologia społeczna, Dziewczęta - socjologia, Pedagogika resocjalizacyjna

Sygnatura: 40718

Praca omawia rozmiary i dynamikę przestępczości nieletnich w Polsce oraz kobiet i dziewcząt na przełomie XX i XXI wieku w Polsce i na świecie. Podaje główne teorie etiologii przestępczości oraz czynniki społeczne (środowisko, rodzina, szkoła, rówieśnicy) i osobowościowe (agresja, empatia, poczucie kontroli). Część druga publikacji przedstawia wyniki badań o charakterze diagnostyczno-wyjaśniającym na temat poznania rodzajów i uwarunkowań zachowań dewiacyjnych nieletnich dziewcząt objętych resocjalizacją zakładową.

8. Siła, odwaga, solidarność : upełnomocnienie jako skuteczna strategia przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt i innej przemocy ze względu na płeć : podręcznik dla organizacji i instytucji. - Kraków : Autonomia, 2016. - 292 s. : il. ; 21 cm.

Hasła przedmiotowe: Kobieta - psychologia, Kobieta - socjologia, Przemoc wobec kobiet - zapobieganie, Podręcznik

Sygnatura: 44826