Otwarcie wystawy I Dywizja Pancerna w Holandii

Adam Maliński

W dniu 11 kwietnia 2025 roku o godzinie 13:00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Filii w Obornikach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Stanisław Maczek". Wydarzenie to stanowi część cyklu IPN "Biografie, Wystawy Elementarne" i przyciągnęło liczne grono miłośników historii, badaczy oraz osoby zainteresowane biografią jednego z najwybitniejszych dowódców polskich w czasie II wojny światowej.

Czas spotkania nie był przypadkowy. W tym roku mieszkańcy Emmen w Holandii tradycyjnie uczcili 80. rocznicę wyzwolenia przez I Dywizję Pancerną, w której wzięła udział delegacja z Obornik oraz młodzież z Zespołu Folklorystycznego z Zespołu Szkół w Objezierzu wraz z opiekunami. W ramach obchodów, również miała miejsce prelekcja pracownika IPN oraz prezentacja wystawy pt. "Stanisław Maczek".

Otwarcie wystawy rozpoczęło się od powitania gości przez Pana Adama Malińskiego, który w krótkiej mowie wprowadził zgromadzonych w tematykę wystawy oraz znaczenie postaci Stanisława Maczka dla polskiej historii. Podkreślił jego rolę w walce o wolność Polski oraz wkład w działania militarne na froncie zachodnim.

W ramach wystawy zaprezentowano nie tylko plansze i książki dotyczące życia i kariery gen. Stanisława Maczka, uczestnicy mieli okazję bliżej poznać nieznane dotąd aspekty biografii Gualfreda Schelenza, jednego z żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wśród eksponatów udostępnionych przez jego córkę, Renatę Małyszek, znalazły się dokumenty, fotografie oraz przedmioty, które były świadkami jego niezwykłej drogi.

Po części oficjalnej miała miejsce prezentacja wybranych pamiątek ze zbiorów prywatnych. Uczestnicy spotkania obejrzeli unikatowe eksponaty, w tym fotografie oraz dokumenty, a także osobiste notatki Gualfreda Schelenza prowadzone podczas szkolenia w Wielkiej Brytanii, które stanowią cenne źródło informacji o działalności wojskowej I Dywizji Pancernej.

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a goście mieli możliwość zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi refleksjami na temat przedstawionych materiałów.

Warto zaznaczyć, że wystawa będzie dostępna do 30 kwietnia 2025 roku w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Obornikach, przy ul. Mickiewicza 4, w godzinach otwarcia placówki.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia wystawy.