Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

collage dzień książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada każdego roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin H.Ch.Andersena, bajkopisarza wszechczasów, który od samego początku jest jego patronem. Głównym celem tego święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozbudzanie pasji czytania od najmłodszych lat.Biblioteka Pedagogiczna w Obornikach włączyła się do obchodów tego święta i zorganizowała zajęcia dla dzieci z Zespołu Przedszkoli w Obornikach. Nasze bibliotekarki Natalia Stuper i Agnieszka Muszak wspólnie z dziećmi celebrowały wspólne czytanie. Młodsze dzieci wysłuchały opowieści „Noc w bibliotece” oraz „Mój przyjaciel Kemushi” z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Starsze dzieci z uwagą i rozbawieniem wysłuchały wierszyków oraz opowieści „Mama Mu nabija sobie guza”, „Tata Oli już nie chce być dorosły”, „O stworkach ukrytych w kolorkach”. Dzieci z zaangażowaniem dyskutowały, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Czytaniu towarzyszyły także inne propozycje; dzieci malowały gąbkami motylki, wykonywały bajkowe zakładki do książek oraz w czarodziejski sposób ożywiały swoje prace plastyczne poprzez aplikację Quiver. W tym dniu dzieci mogły także przedstawić rówieśnikom swoją ulubioną książkę i wzajemnie się nią wymienić.

Podsumowaniem tego pięknego dnia było nagrodzenie przedszkolaków, które wzięły udział w organizowanym przez naszą placówkę konkursie „Ilustracja z mojej ulubionej książki”. Wystawę kolorowych, różnorodnych kolaży przedstawiających klasyczną oraz współczesną dziecięcą literaturę można podziwiać w Zespole Przedszkoli.

Spotkanie to pokazało, że dzieci przedszkolne chętnie słuchają bajek i opowiadań, są zainteresowane dziecięcą literaturą, a zadaniem nas dorosłych jest to zainteresowanie codziennie rozbudzać i wspierać, by wychować pokolenie młodych i mądrych czytelników.