Zaproszenie na wykład

Zaproszenie na wykład

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na wykład Pana Mateusza Leszkowicza pt: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wizualnym tekście, ale baliście się zapytać”.

Termin: 12.03.22 (sobota) godzina 10.30.
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 15, sala 1G

Limit miejsc jest ograniczony. Obowiązuje formularz zapisu.

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie uczestnictwa.
We współczesnych sytuacjach komunikacyjnych czytamy powierzchownie i niesystematycznie. I bardzo dobrze! Bo w otoczeniu medialno-infromacyjnym wszystkiego przeczytać się nie da. Dlatego tak istotna staje się szata graficzna, czyli rozmieszczenie tekstów oraz obrazów, umożliwiająca łatwiejsze ich zrozumienie. Ma ona kolosalne znaczenie dla czytania w Internecie, decyduje o tym, co czytamy, a co uchodzi naszej uwadze.  W tej sytuacji wydaje się, że systemy edukacyjne w większym stopniu powinny podjąć ideę kompetencji rozwijanych pod hasłem alfabetyzmu wizualnego. Tutaj tradycyjne pojęcie przekazu literackiego jako stabilnego i gotowego wytworu odchodzi do przeszłości. Znaczenia bowiem odczytujemy w konfrontacji z treściami obrazowymi czy graficznymi...


dr Mateusz Leszkowicz – pedagog mediów, pedeutolog. Studiował na UAM oraz University of Northern Iowa w USA. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Zainteresowania podstawowe to: komunikacja wizualna w dydaktyce, fizyczne środowisko kształcenia oraz doskonalenie pracy nauczycielskiej. Autor książki "Czytanie informacyjne. Infografiki w procesach poznawczych". Prowadził szkolenia i ekspertyzy dla Ministerstwa Edukacji Narodowej, wydawnictw, Policji Państwowej oraz uczelni artystycznych. W latach 2017-2019 pracował w grupie roboczej ET2020 przy Komisji Europejskiej jako ekspert ds. kształcenia nauczycieli. W 2014 z ramienia MSZ realizował projekt stworzenia lokalnego centrum nauki w Tanzanii (Afryka Wschodnia).
W przeszłości nauczyciel szkolny i instruktor harcerstwa. Z zamiłowania grafik-projektant.