ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

Wystawa prac Ewy Sundmann-Stroińskiej pt. „Tworzę, więc jestem”„Tworzę, więc jestem” - tak zatytułowała swą wystawę prac plastycznych Pani Ewa Sundmann-Stroińska współpracująca z naszą instytucją od lat. Prezentuje na niej kwiaty, martwą naturę, pejzaże i portrety wykonane różnymi technikami.

Pani Ewa jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, filologii polskiej na UAM w Poznaniu oraz studium kulturalno-oświatowego. Pracowała jako instruktor w Szamotulskim Ośrodku Kultury i jako nauczycielka języka polskiego w SP nr 2 w Obornikach. Malować zaczęła po śmierci męża, były to akwarele przedstawiające kwiaty w cyklach „Rajski ogród”. Na emeryturze, jako studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu, rozwijała swój talent pod kierunkiem Marii Pelec-Gąsiorowskiej i zaczęła tworzyć portrety i pejzaże. Lubi rysować dzieci i portrety rodzinne. Wygrała konkurs „Aktywny Europejczyk 55+” i w nagrodę wyjechała na wycieczkę do Brukseli, gdzie laureatów gościła posłanka Sidonia Jędrzejewska. Malowanie różnymi technikami i rysowanie sprawia jej ogromną radość i satysfakcję.

Pani Ewa tak komentuje swoją pasję:
„ Tytuł wystawy zainspirował mnie do podzielenia się z odbiorcami obrazów przemyśleniami. Otóż chodzi o wiek 65+. Dużo ostatnio się o tym mówi i słusznie, bowiem emeryci stanowią znaczącą grupę naszego społeczeństwa. To, jak człowiek podchodzi do swojego wolnego czasu, bez pracy zawodowej, jest bardzo ważne. Cieszy mnie aktywność, korzystanie z różnych form działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Należy się zmobilizować i wyjść z domu, nie bać się sąsiadów, uśmiechać się. Kiedy zaczęłam uczęszczać na zajęcia plastyczne do Muzeum Narodowego w Poznaniu, przekonałam się, że mam talent do rysunku. Zaczęłam się go uczyć, kosztowało mnie to wiele wysiłku, ale przynosiło dobre efekty i sprawiało dużo radości. Umiem oddać dobrze charakter człowieka. Bardzo ważne są również zajęcia w grupie, ponieważ poznajemy ludzi o podobnych pasjach, nawzajem się od siebie uczymy, jako że każdy ma inną, własną technikę. Istotne jest również omawianie wykonywanych prac przez prowadzącego artystę – profesjonalistę, który potrafi wskazać jej plusy i minusy. Uczę się techniki malowania akrylami, choć moją moją ulubioną jest nadal akwarela. Obecnie spotykam się z seniorami artystami w obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie w ramach zajęć plastycznych tworzymy, wymieniamy doświadczenia, poznajemy nowe techniki – ostatnio pastel. Urządzamy również wystawy, pierwszą wspólną mieliśmy w w październiku 2015 roku w bibliotece publicznej. W bieżącym roku planowana jest kolejna. W bibliotece pedagogicznej organizowane są mniejsze, kameralne wystawy pojedynczych twórców, za co jesteśmy wdzięczni.