ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

Wyjazd edukacyjny zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy do Gniezna - 6.11.2013


Gnieźnieńska Publiczna Biblioteka Pedagogiczna to największa z filii PBP w Poznaniu, prowadząca ciekawą działalność i podejmująca liczne inicjatywy we współpracy ze szkołami i instytucjami miasta i powiatu. 6 listopada zespół nauczycieli bibliotekarzy z Obornik i okolic miał możliwość gościć w siedzibie PBP w Gnieźnie na zaproszenie kierownik filii Pani Elżbiety Sobeckiej.

Obejrzeliśmy wszystkie pomieszczenia placówki przy ulicy Mieszka I – od magazynów po gabinet pani kierownik i zapoznaliśmy się z organizacją pracy bibliotekarzy, historią filii i imponującym księgozbiorem. Interesowała nas szczególnie oferta edukacyjna – konkursy, projekty edukacyjne, sesje i konferencje dla pedagogów, wystawy, imprezy służące promocji czytelnictwa, gry miejskie i przestrzenne – a także sposoby jej realizacji. Zaciekawienie budził system biblioteczny Sowa i jego możliwości. Na liczne pytania uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi i rady wynikające z doświadczenia pani Elżbiety.

Gniezno to miasto, gdzie wielowiekowa tradycja splata się z rozwojem kultury. Atrakcją naszego pobytu było zwiedzanie rzadko pokazywanego turystom Kościoła Rektorskiego pw. św. Jana Chrzciciela. Świątynia ta, zwana też Kościołem Bożogrobców, powstała w XIV wieku i jest najcenniejszym i najlepiej zachowanym obiektem sakralnym po Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Kościół został malowniczo posadowiony na skarpie, jest gotycką budowlą jednonawową z cegły z czterokondygnacyjną wieżą. Największe wrażenie robi prezbiterium – jego sklepienie i znakomicie zachowane realistyczne malowidła ścienne. Podczas spaceru po mieście odwiedziliśmy katedrę, a następnie Muzeum Archikatedralne, w którym mieszczą się zbiory znacznej wartości historyczno-kulturalnej. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy kolekcje naczyń i sprzętów ołtarzowych, szat liturgicznych, obrazów i barokowych portretów trumiennych, poznaliśmy historię darów przekazanych przez wybitne osobistości Bazylice Prymasowskiej. Zapoznaliśmy się również ze skalą zniszczeń, jakim uległa katedra po wejściu wojsk radzieckich, dzięki wystawie zdjęć z 1945 roku.

Organizatorce naszej wizyty – Pani Elżbiecie Sobeckiej - składamy serdeczne podziękowania za podjęte starania, kompetencję i towarzyszenie nam podczas wędrówki po Gnieźnie.

 

/12.11.2013/ aut.E.Klimasek