ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 9.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

Nike 2015


Znamy laureata nagrody Nike 2015!

Zgodnie z tradycją - 4 października, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca, odbyła się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego ceremonia wręczenia nagrody literackiej Nike 2015.

W finale, jak zwykle, znalazło się siedem tytułów: tomik poezji Jacka Podsiadły „Przez sen” i sześć powieści - „Matka Makryna” Jacka Dehnela, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, „Sońka” Ignacego Karpowicza, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Szum” Magdaleny Tulli i „Drach” Szczepana Twardocha.

Jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Koziołka za najlepszą książkę roku 2014 uznało „Księgi Jakubowe”. Zwyciężczyni otrzymała, zgodnie z regulaminem, nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. Wyboru dokonali również czytelnicy, którzy w plebiscycie „Gazety Wyborczej” najliczniej głosowali na „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.

Celem tej prestizowej nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Pięć z finałowych utworów - w tym powieść Tokarczuk -  posiadamy w naszych zbiorach, zatem serdecznie zapraszamy do lektury. Informujemy, że dostępna jest także książka ubiegłorocznego laureata prof. Karola Modzelewskiego „Zajeździmy kobyłę historii”, a także wyróżnione przez publiczność w 2014 roku „Ości” Ignacego Karpowicza. Polecamy!

/10.2015/ aut. E.K.