ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

KONFERENCJA "Dobre i złe strony internetu"


W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele placówek oświatowych, pracownicy bibliotek, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Obornikach, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Obornikach.

Jako pierwsze wystąpiły Żyta Czechowska i Jolanta Majkowska, które przybliżyły temat „Rozwijania czytelnictwa z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Podczas wystąpienia autorki blogów edukacyjnych i trenerki mistrzów kodowania panie omówiły założenia i przedstawiły aplikacje, programy służące do tworzenia prezentacji lektur takimi jak lapbooki czy sketchnotki.

Następnie tematykę cyberprzestępczości i sposobów obrony przed nią przedstawił funkcjonariusz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

-Detektyw w swoim wystąpieniu podkreślił aspekty pozornej anonimowości w sieci oraz kwestie bezpieczeństwa. Policyjny ekspert zwrócił uwagę słuchaczy na właściwe zabezpieczenie danych w sieci, które mogą być wykorzystane przez internetowych przestępców. Funkcjonariusz przybliżył sposoby ich działania informując uczestników jak łatwo można stać się ich ofiarą – dodaje Paweł Witzberg, rzecznik KPP Oborniki.

Omówione zostały przykłady niewłaściwego zabezpieczania dostępu do kont wirtualnych, poprzez umieszczanie banalnych haseł i ich wszechstronnego wykorzystania. Spotkanie było również świetną okazją, by podpowiedzieć, jak je konstruować, aby uchronić się przed cybernetycznym atakiem oraz jak bezpiecznie korzystać z internetowej komunikacji i kupować w sieci.

Funkcjonariusze poruszył także problem kopiowania kart bankomatowych i wyłudzenia pieniędzy od użytkowników sieci.

Następnie głos zabrała Karolina Lorkowska z Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Podczas wystąpienia „Gry komputerowe i fonoholizm, jako zagrożenia właściwego rozwoju dzieci i młodzieży” omówiła uzależnienia od komputerowej rozrywki oraz telefonów komórkowych.

Ich przyczyny były poparte praktyką pracy z dziećmi i młodzieży. Drugim podjętym problemem społecznym wśród dzieci i młodzieży było uzależnienie od gier komputerowych i zagrożeń jakie się z tym wiążą.

Ostatnim prelegentem był Paweł Witzberg z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Policjant w swoim wystąpieniu „Zagrożenia cyberprzestrzeni – cyberprzemoc w kontekście sprawy i ofiary” zwrócił uwagę, że poza licznymi korzyściami płynącymi z korzystania z Internetu, jest ona źródłem negatywnych treści oraz nośnikiem wielu niewłaściwych przykładów zachowań.

- Uwaga słuchaczy została skupiona na zagrożeniach wynikających choćby z zawierania nowych znajomości online, negatywnych treści nawołujących do nienawiści czy promujących niezdrowy i ryzykowny tryb życia. Podczas wystąpienia przedstawiłem sposoby ochrony przed nią oraz procedury postępowania w przypadku, gdy dziecko padło jej ofiarą – dodaje rzecznik.

Autor: magda

2018-03-26, Aktualizacja: 2018-03-26 14:35 źródło: Tydzień Obornicki