ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

AKTUALNOŚCI

Znalezione obrazy dla zapytania facebook

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI NA:

 

 

 

 

12 grudnia 2019 r. (czwartek) Biblioteka będzie nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy!

 

 • Konkurs

  logoDepartament Edukacji i Nauki informuje o organizowanym konkursie „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”. Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Niemczech. Celem Konkursu jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok. Udział w Konkursie daje możliwość rozwijania wrażliwości i kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórczość artystyczną, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata i różnorodność kulturową oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy przy wykorzystaniu różnorodnych źródeł informacji i technik plastycznych. Wiedza, że nasza Ojczyzna dała światu wybitnych ludzi, napawa nas dumą z Polski oraz ich wybitnych reprezentantów na przestrzeni wieków. Termin przesyłania prac upływa 10 lutego 2020 r. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas XXIV Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach 6 – 8 marca 2020r. Szczegóły na stronie UMWW >>

 • Zapraszamy na Padlet - wirtualną tablicę


  EDUKACJA GLOBALNA >>


  Autorką i koordynatorką przedsięwzięcia jest Agnieszka Muszak nauczyciel bibliotekarz z naszej Filii.

  czytaj dalej...

 • konferencja

  Obraz może zawierać: tekst

   

  Zapisy za pomocą formularza...

 • Sprawozdanie z konferencji "Wokół literatury dla dzieci i młodzieży"

  Dnia 9 października 2019 r. w Dom Kultury w Objezierzu odbyło się seminarium naukowe "Wokół literatury dla dzieci i młodzieży" zorganizowane przez naszą placówkę oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Oborniki. Spotkanie miało na celu szeroko rozumianą promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży i było adresowane do bibliotekarzy, nauczycieli: bibliotekarzy, przedszkola, nauczania początkowego, języka polskiego oraz wszystkich zainteresowanych tematyką.
  Pierwszy wykład nosił tytuł: "Polska dwudziestowieczna poezja dla dzieci pisana przez kobiety". Wygłosiła go dr hab. prof. UAM Agnieszka Kwiatkowska. Prelegentka w ciekawy sposób zaprezentowała wybrane teksty z poezji dla dzieci, interpretując je pod względem językowym i treściowym.
  Kolejnym gościem spotkania była Pani Agnieszka Tyszka - autorka powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych, z którą rozmowę przeprowadziła Pani Justyna Pawlak, pracownik naszej placówki. Temat rozmowy brzmiał: "Dziecko jest tajemnicą, czyli o literaturze dla dzieci i młodzieży". Autorka opowiedziała o swoim warsztacie pracy a także problemach poruszanych w swoich książkach i roli ilustracji w literaturze dla dzieci.
  O możliwościach, jakie niesie dostępność do nowoczesnych technologii oraz znaczeniu prawa autorskiego mówił Pan Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska realizującej projekt Wolne Lektury. Wykład nosił tytuł: "Lektury szkolne i nie tylko na wyciągnięcie smartfona, czyli trochę o Wolnych Lekturach". Podkreślił on walory edukacyjne oraz poznawcze projektu, a także przewidywane i planowane kierunki rozwoju.
  Dziękujemy Panu Tomaszowi Szramie, Burmistrzowi Obornik za patronat honorowy nad przedsięwzięciem oraz Kierownikowi i Pracownikom Biura Promocji i Sportu za pomoc w przygotowaniu seminarium.

 • Warsztaty plastyczne z Astrą 2019

  Znalezione obrazy dla zapytania: Astra polska

  Osoby, które nie uczestniczyły w pierwszym spotkaniu "Z Astrą" (9 października 2018 r.)

  zapraszamy na bezpłatne, dwugodzinne szkolenie.

  Na warsztatach przedstawione zostaną inspirujące prace

  z wykorzystaniem produktów marki ASTRA

  wykonane technikami plastycznymi takimi jak rysunek, malarstwo oraz modelowanie przestrzenne.

  Każdy uczestnik otrzyma certyfikat, poradnik, oraz materiały plastyczne.


  Warsztaty odbędą się 10 grudnia 2019 r.
  o godz. 16.00
  w siedzibie PBP w Obornikach ul. Mickiewicza 4

 • Wokół literatury dla dzieci i młodzieży

  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Obornikach organizuje w dniu 9 października 2019 w Objezierzu wraz z Biblioteką Miasta i Gminy Oborniki seminarium naukowe Wokół literatury dla dzieci i młodzieży, które ma na celu szeroko rozumianą promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie jest adresowane do bibliotekarzy, nauczycieli: bibliotekarzy, przedszkola, nauczania początkowego, języka polskiego oraz wszystkich zainteresowanych tematyką spotkania.

  Zapraszamy wszystkich chętnych.

  Wystawiamy poświadczenie uczestnictwa.

  Zapis: adres e-mail biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl lub za pomocą formularza zapisu: Formularz zapisu


 • Wystawa prac pani Marii Kasperczak

  Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy mówił Gustav Klimt. Na taką uważność zasługują prace pani Marii Kasperczak, której obrazy można oglądać w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Obornikach. "Co Maria zmalowała"? Przede wszystkim obrazy o tematyce kwiatowej oraz obornickie pejzaże. Łatwo dostrzec różnorodność formy. Subtelności pasteli towarzyszy delikatność akwareli i rysunku wykonanego ołówkiem. Artystce-amatorce nieobca jest również technika decoupage'u oraz malowanie węglem i tuszem.
  Serdecznie zapraszamy do podziwiania piękna natury i obornickiego krajobrazu utrwalonego na płótnie przez panią Marię Kasperczak.

  (JP; 17.09.2019)

 • Światowy Dzień Zespołu Downa

  21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
  Z naszych zbiorów polecamy kolekcję tematyczną dostępną pod adresem. https://tiny.pl/tt5v5

 • "Wycinanki z impresją"

  18 marca 2019 r. w czytelni Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Filii w Obornikach odbyło się zebranie sieci nauczycieli szkół i przedszkoli zainteresowanych rozwojem plastycznym. Tym razem spotkanie poprowadziła Pani Ewa Sundmann-Stroińska, która jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, filologii polskiej na UAM w Poznaniu oraz studium kulturalno-oświatowego.

  czytaj dalej...

  zobacz galerię...


 • AKCJA BIBLIOTEKA CZEKA

  Po raz kolejny Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Filia w Obornikach inicjuje akcję Biblioteka Czeka, która polega na pozyskiwaniu książek dla bibliotek szkolnych miasta i gminy Oborniki od uczniów, rodziców, nauczycieli i instytucji wspierających szkołę. Do bibliotek szkolnych zostaną przekazane plakaty promujące akcję, natomiast pracujący w nich nauczyciele bibliotekarze zobowiązali się do przeprowadzenia zbiórki w swojej szkole w dogodnym dla każdej placówki terminie.
  W Bibliotece Pedagogicznej akcja potrwa do końca maja, pozyskana książki zasilą biblioteki szkolne oraz Klub Senior+.
  Serdecznie zachęcamy do dzielenia się książkami - pamiętając, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana!

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  LEKCJA Z KLASĄ III B Z SP NR 2
  O zagrożeniach w internecie - w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu - rozmawiali dzisiaj uczniowie klasy III B z bibliotekarzem Bartoszem Nowickim. Dzieci obejrzały film edukacyjny "Owce w sieci", wykonały także prace plastyczne dotyczące netkiety.

  Zobacz zdjęcia...

 • KOLOROWY DZIEŃ DZIECKA

  Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  2 czerwca 2019 r. serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na Żwirki już od godziny 14:00, będzie tam wspaniała strefa zabaw, stoiska ze smakołykami, występy, kreatywne animacje i mnóstwo dobrej zabawy.
  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Filia w Obornikach będzie tam również - zapraszamy na nasze stoisko!

 • Literackie Objezierze

  Festiwal „Literackie Objezierze” powstał z przestrzeni, która stała się inspiracją. Niszczejący Dom Kultury, po gruntownym remoncie, odzyskał przedwojenny splendor. Rzucił nowe światło na swoje otoczenie. Otoczenie stworzone do tego, by zachwycać. Objezierze – dawna siedziba majętnego rodu Turnów. Miejsce z tradycją i historią. Bywali tu wybitni: Niemcewicz, Odyniec, Żmichowska, Strzelecki, Kraszewski, Pol. Był tu Adam Mickiewicz i opisał to w „Panu Tadeuszu”. Cóż… rodzina Turnów kochała się w literaturze. To uczucie wciąż tu jest. Przenika każdy zakątek zespołu pałacowo-parkowego. W 2019 roku powróci do Domu Kultury.

  Festiwal, organizowany 7 i 8 czerwca 2018 r przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, to spotkania z autorami, językoznawcami, wystawy, warsztaty, wydarzenia towarzyszące kierowane do całych rodzin.

  Swoją obecnością Festiwal Literackie Objezierze zaszczycą: Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski, Joanna Jodełka, Katarzyna Kwiatkowska, Katarzyna Kłosińska oraz Jakub Skworz.

  Partnerami festiwalu są Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu.

 • NC w Objezierzu

  6 września 2019 r. o godzinie 11.00 uczniowie Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu w Domu Kultury wysłuchali noweli "Sachem" Henryka Sienkiewicza.
  Drugim elementem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez naszą Filię. W konkursie wzięło udział 69 osób. Nagrody - 3 zestawy albumów i książek przygotowała Biblioteka Miasta i Gminy Oborniki. Laureaci o wygranej zostaną powiadomieni e-mailowo.

  Zapraszamy do zobaczenia relacji fotograficznej

 • Nasza Mała Biblioteka

  15 lutego 2019. Dzisiaj po raz trzeci odbyło się spotkanie z klasą I a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka. Temat był bardzo poważny - usiłowaliśmy odpowiedzieć na bardzo trudne pytanie: co było pierwsze: jajko czy kura? Pracowaliśmy bowiem na książce Przemysława Wechterowicza pt. Jajko czy kura? Uczniowie rozwiązywali zadania z ćwiczeń, a jako zadanie konkursowe przygotują wspólnie z rodzicami zagadkę na temat zwierząt.

  Zobacz zdjęcia...

  Tekst i Fot: A. Muszak

 • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

  Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.


  W Objezierskim Domu Kultury

  zapraszamy

  do czytania Sachem – Henryka Sienkiewicza

  spotkanie odbedzie się 6 września 2019 r.

  początek o godz. 11.00.

 • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

  Znalezione obrazy dla zapytania narodowe czytanie 2019Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji

  Narodowego Czytania

  Albumy do rozlosowania między uczestnikami, którzy poprawnie odpowiedzą na pytania oraz podadzą swoje imię i nazwisko, e-mail lub telefon.

   

  Na odpowiedzi czekamy do 6.09.2019 do godz. 10.00

   

  Losowanie nagród odbędzie się w Domu Kultury w Objezierzu. Zwycięzców poinformujemy o wygranej.

   

  Skorzystaj z formularza i weź udział w konkursie !

 • Patroni roku 2019

  Zdjęcie nr 1, fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof BiałoskórskiPodczas 67. posiedzenia posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku.

  Uhonorowani w ten sposób będą:

  Gustaw Herling-Grudziński,

  Anna Walentynowicz,

  Stanisław Moniuszko,

  a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.

  więcej...

 • Plakat

 • Podsumowanie stażu w procedurze awansu zawodowego

  7 maja 2019 r. odbyło się seminarium dla nauczycieli, które poprowadziła Pani Wioletta Stępczyńska - pracownik PBP w Poznaniu, ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli.
  Serdecznie dziękujemy prelegentce za przekazanie cennej wiedzy.
  Materiały z seminarium dostępne są na stronie PBP w Poznaniu - w zakładce Awans zawodowy

 • Prace uczniów z ZSS w Kowanówku

 • Prace uczniów z ZSS w Kowanówku Wiosenna łąka

   

   

  Zobacz zdjęcia...

 • Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

  Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, Gustaw Herling-Grudziński, został uhonorowany przez Sejm RP. 20 maja 2019 roku minie sto lat od narodzin autora kanonicznego Innego Świata. Dla doniosłego uczczenia tego jubileuszu oraz „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” rok 2019 będzie rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

  W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”, a autor „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.

  czytaj dalej...

  Zobacz Uchwałę Sejmu...

  Zobacz publikacje...

  (Fot. Ela Lempp https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,sejm-ustanowil-rok-2019-rokiem-gustawa-herlinga-grudzinskiego,1403.html)

 • Rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin

   

  Rok 2019 Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.


  Zobacz Uchwałę Sejmu.

  Zobacz bibliografię dostępnych w naszej placówce materiałów...

  fot.PAP

 • Seminarium "Zaburzenia więzi w rodzinie"

  15 lutego 2019 r. odbyło się kolejne zebranie sieci psychologów i pedagogów szkolnych. Spotkanie poprowadziła Prezes Towarzystwa Przywracania Rodziny Pani Anna Szurpicka. Poruszony temat dotyczył przyczyn i skutków zaburzeń więzi w rodzinie.
  Natomiast o działalności Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny "Światełko", które wcześniej prowadziła Pani Anna przeczytać można w artykule:
  Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny "Światełko" / Anna Szurpicka // Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. 2011, nr 1, s.55-56.
  Polecamy również kolekcję tematyczną: Zaburzenia więzi w rodzinie
  https://tiny.pl/tgq6m
  Zachęcamy do lektury!

 • Seminarium - podsumowanie stażu w procedurze awansu zawodowego

   

  Zapraszamy wszystkich chętnych nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego na spotkanie. Informacje na ten temat przedstawi i napytania odpowie Pani Wioletta Stępczyńska nauczyciel dyplomowany,pracownik PBP w Poznaniu, ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli.

   

   

   

  Spotkanie odbędzie się 7 maja (wtorek) o godz. 15.00

  w siedzibie PBP w Obornikach ul. Mickiewicza 4

 • Seminarium: Wychowanie dzieci z zaburzeniami więzi

  W dniu 26 kwietnia 2019 r. gościliśmy Panią Annę Szurpicką z Towarzystwa Przywracania Rodziny, która przeprowadziła zajęcia pt. “Wychowanie dzieci z zaburzeniami więzi”. Jest to drugie spotkanie z tą problematyką. Pierwsze dotyczyło wiedzy na temat RAD – Reaktywne Zanurzenia Więzi. Przyczyną tego zjawiska jest niezaspokojona potrzeba miłości i przynależności, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, silny lęk, itd. W dzisiejszym spotkaniu prowadząca nawiązując do wiedzy teoretycznej zaprezentowała kilka rozwiązań praktycznych wynikających z wieloletniej praktyki w opiece nad dziećmi.

  Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć.

 • Spotkanie zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy – 6.02.2019

  6 lutego 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach sieci nauczycieli bibliotekarzy miasta i gminy Oborniki, zebranie miało charakter samokształceniowy. Na spotkaniu koleżanki wymieniły informacje na temat prowadzenia dzienników bibliotek szkolnych, natomiast kierownik placówki Beata Łukasiewicz-Lorent zreferowała artykuł z czasopisma "Biblioteka w Szkole", dotyczący tego tematu. Po raz kolejny poruszono problem ewidencjonowania podręczników szkolnych, ich wyceny oraz usuwania zniszczonych i zdezaktualizowanych pozycji.
  Dalej mówiono o tematach następnych spotkań nauczycieli bibliotekarzy oraz wspólnym wyjeździe na Targi Edukacyjne 1 marca 2019 r.
  Na koniec Agnieszka Muszak przeczytała rozdział z książki "Nie ma" Mariusz Szczygła pt. Ubytkowanie, czyli temat w sam raz dla bibliotekarek.

 • Spotkanie zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy – 6.03.2019

  Dbanie o zdrowie i wygląd było tematem specjalnego spotkania zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet skorzystałyśmy z zaproszenia Bellente Kliniki Urody gdzie odbyły się warsztaty. Podczas warsztatów uczestniczki dowiedziały się jak pielęgnować dłonie, jak powinna przebiegać codzienna pielęgnacja twarzy rano i wieczorem, poruszono również temat podologii i pielęgnacji stóp. Na zakończenie wizyty uczestniczki poznały najnowsze trendy w stylizacji paznokci oraz makijażu. Podczas spotkania na modelkach zostały wykonane zabiegi Vit byC Pure oraz Seaweex.

  Dziękujemy za kwiatki oraz miło spędzony czas 🌷

 • Teatrzyk Kamishibai w Przedszkolu

  Dzieci z Przedszkola Akademia Wiedzy i Zabawy z grup Bees🐝 oraz Frogs🐸w miesiącu marcu omawiają tematykę teatru.

  Aby urozmaicić dzieciom zajęcia zaproszono w dniu 5 marca 2019 r. do przedszkola Panią Agnieszkę Muszak, która jest pracownikiem naszej placówki. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest teatrzyk kamishibai oraz wysłuchały bajek o Groszkach oraz Kemushi.

  Zobacz zdjęcia...

 • Uroczysta gala Wyzwań Czytelniczych oraz „Na spotkanie kultur” w Obornickim Ośrodku Kultury

  W ubiegłym roku biblioteki szkolne Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza i Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF prowadziły program Wyzwanie Czytelnicze. Akcję podjęto w marcu i trwała ona do grudnia, a polegała na przeczytaniu 12 książek spoza kanonu lektur i wypełnianiu specjalnej karty Wyzwań. Uczniowie wybierali pozycje polecane przez bibliotekarki, nauczycieli, rodziców i rówieśników.

  czytaj dalej...

 • Uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek

  8 maja przypada Dzień Bibliotekarza oraz rozpoczyna się XVI Tydzień Bibliotek. Z tej okazji naszą placówkę odwiedzili: Departamentu Edukacji i Nauki UMWW Pani Dorota Kinal, Dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Pani Danuta Wielbowicz, Pan Piotr Woszczyk - Zastępca Burmistrza Obornik, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach Pan Mateusz Klepka, natomiast Posła Krzysztofa Paszyka reprezentował Kamil Górski.
  Serdecznie dziękujemy za serdeczne życzenia i kwiaty.

 • WYSTAWA!

  Serdecznie zapraszamy do siedziby PBP na kolejną wystawę Pani Ewy Sundmann-Stroińskiej. Ekspozycja składa się głównie z prac wykonanych metodą wycinanek.
  Są też najnowsze obrazy w różnych technikach: akwareli, rysunku i pasteli.
  Zobaczyć można pracę, za którą artystka otrzymała wyróżnienie na konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pt. „Wielkopolska – moja duma”.
  Jeszcze raz zapraszamy do biblioteki na ulicę Mickiewicza 4, w godzinach pracy placówki.

 • Wielkanocne inspiracje w stylu kaszubskim

  Biblioteka Pedagogiczna serdecznie zaprasza do swojej siedziby przy ul. Mickiewicza 4. Tym razem prezentowany jest tam stół z dekoracjami inspirowanymi haftem kaszubskim. W hafcie tym używa się siedmiu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach - od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy), czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego.
  Wszystkie dekoracje przygotowała Pani Maria Klemke-Jakubowska, która zawitała do biblioteki dzięki programowi czytelniczemu prowadzonemu od września 2018 r. z Klubem Senior+ w Obornikach.

 • Wystawa „Wyczaruj swój świat”

  Biblioteka Pedagogiczna zaprasza w marcu na wystawę prac plastycznych Pani Marii Klemke-Jakubowskiej, która od wielu lat zajmuje się rękodziełem: haftuje, szydełkuje, wykonuje robótki na drutach. Jednak prezentowane prace powstały w technice Decoupage. Technikę zdobienia różnego rodzaju przedmiotów Pani Maria poznała na zajęciach w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mówi, że odkryła w sobie nową pasję i każdą wolną chwilę jej poświęca. Na wystawie prezentowane są m. in. skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć - dekorowane przeróżnymi motywami.
  Serdecznie zapraszamy do oglądania ekspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki od 10.00 do 17.00.

  Tekst i zdjęcia:A.Muszak /28.02.2019

 • Wyzwanie Czytelnicze

  W 2018 roku chętni uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza i Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF uczestniczyli w programie czytelniczym promującym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży „Wyzwanie czytelnicze 2018”.

  Akcja odbywała się przez cały rok kalendarzowy i polegała na przeczytaniu książek wg wskazanego na karcie wyzwań klucza. Każdy uczestnik musiał przeczytać w ciągu roku minimum 12 pozycji spoza kanonu lektur polecanych m.in. przez swoich kolegów, rodziców, bibliotekarzy.

  Z inicjatywy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Filii w Obornikach w porozumieniu z Obornickim Ośrodkiem Kultury podsumowaniem projektu będzie wydarzenie:

  9 stycznia 2019 r. o godz. 11.00


  "Na spotkanie kultur – Junior" w Obornickim Ośrodku Kultury


  Spotkanie z autorem książki o Aleksandrze Dobie
  „Ocean to pikuś” Łukaszem Wierzbickim.

  Specjalnymi gośćmi spotkania będą uczniowie biorący udział w programie wraz
  z Bibliotekarkami – opiekunkami akcji w szkołach.

 • XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

  # BIBLIOTEKA

   

  Zobacz więcej:


 • Zajęcia edukacyjne - W dawnej szkole

  20 marca 2019 r. filię Biblioteki Pedagogicznej odwiedzili uczniowie z klas IA i ID ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w naszej placówce. Dzieci dowiedziały się jak można wypożyczać książki, co to jest katalog, gdzie znajduje się czytelnia. I właśnie w czytelni odbyła się najważniejsza część spotkania, podczas której uczniowie mogli zobaczyć, jak uczono się dawniej, w czasach chociażby ich dziadków. Na koniec każde z nich mogło napisać swoje imię na maszynie do pisania, co okazało się wielką atrakcją.
  Serdecznie dziękujemy za wizytę!

 • Ferie z biblioteką

  17 stycznia 2019 r. dzieci z Zaczarowanego Przedszkola w Obornikach uczestniczyły w zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Muszak pracownika naszej biblioteki. Dzieci miały okazję poznać za pomocą teatrzyka Kamishiba historię o groszku, a następnie wykonać pracę plastyczną - własne strączki groszku. Spotkanie odbyło się w ramach: "Ferii z biblioteką".
  Dziękujemy maluchom i ich wychowawczyniom za serdeczne przyjęcie. ❤️🌸

  Zobacz galerię...

 • Ferie z biblioteką

  Ferie z biblioteką to spotkania w przedszkolach w czasie ferii zimowych. 21 stycznia 2019 r. dzieci z przedszkola Kolorowe Nutki spotkały się z Beatą Łukasiewicz-Lorent. Dzieci porozmawiały o zawodach, bawiły się w zabawy oraz kolorowały obrazki zwiazane z zawodami. Bardzo dziękujemy za przemiłe przyjęcie i wspólną zabawę.

 • Ferie z biblioteką

  Kolejne spotkanie z cyklu Ferie z biblioteką odbyło się 18 stycznia 2019 r. Grupy Skrzaty, Sowy oraz Smerfy z Zaczarowanego Przedszkola miały okazję uczstniczyć w zajęciach z Panią Agnieszką Muszak pracownikiem naszej Biblioteki, która przygotowała mini teatrzyk pt. „Mój przyjaciel Kemushi”, dzieci poznały cykl życia motyli oraz wykonały prace plastyczne.

  Dziękujemy przedszkolakom i ich wychowawczyniom. ❤️🌸

  Zobacz galerię...

 • Konferencja 16 maja 2019 r.

  16 maja 2019 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Czarnkowie odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy z rejonu czarnkowskiego. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić nową siedzibę biblioteki.
  W dalszej części spotkania kierownik naszej filii Beata Łukasiewicz-Lorent opowiedziała o formach prowadzenia zajęć z nauczycielami bibliotekarzami w Obornikach.
  Następnie Agnieszka Muszak przeprowadziła szkolenie z wykorzystania internetowego narzędzia do przygotowania projektów graficznych CANVA. Jako ciekawostkę pokazała książki z aplikacjami mobilnymi na smartfony i tablety
  Kolejną część zajęć przeprowadziły Anna Świątek PBP w Czarnkowie i Małgorzata Świątek PBP w Trzciance, której tematem było hasło "W zdrowym ciele zdrowy duch, a więc ciało w ruch".
  Koleżankom z Czarnkowa serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość poznania ich pracy.

 • Konferencja 3 kwietnia 2019 r.

  Konferencja w dniu 3 kwietnia 2019 r. to kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekary miasta i gminy w ramach zespołów samokształceniowych. Tym razem gościliśmy Panią Wiolettę Januszak kierownika Biblioteki Pedagogicznej Filii w Czarnkowie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. W pierwszej części zaprezentowała prezentację dotycząca Historia komiksu w Polsce i na świecie. Uczestnicy konferencji zapoznali się z początkami komiksu, bohaterami i superbohaterami ich twórcami oraz nowymi trendami i publikacjami. W drugiej części prelegentka przeprowadziła zajęcia warsztatowe pozwalające wykorzystywać aplikację tonnytools do działań promujących biblioteki szkolne i czytelnictwo. Bibliotekarki krok po kroku dowiedziały się, jak tworzyć komiksy i materiały promocyjne w tej aplikacji oraz miały okazję w praktyce wykorzystać posiadane umiejętności. Serdecznie dziękujemy za szkolenie.

 • SIEĆ PLASTYCZNA

  3 grudnia 2018 r. spotkała się grupa nauczycieli ze szkół podstawowych oraz specjalnej. Tematem wiodącym były ozdoby bożonarodzeniowe. Każda z osób pokazała, jak przygotować taką ozdobę, aby można ją było wykonać na zajęciach z uczniami.
  Spotkanie było ciekawą formą wymiany doświadczeń. Kolejne spotkanie będzie dotyczyło tematów wiosennych.

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tym razem obchodziliśmy to święto z dziećmi z klas 3A 1B i 5Bb z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację o historii pluszowego misia, oraz przypomnieli sobie bajki, których bohaterami są misie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały również piosenek o misiach i obejrzały krótkie filmiki z swoimi ulubionymi bohaterami. Ta część warsztatów była wprowadzeniem do zajęć sensoplastycznych z wykorzystaniem materiałów sypkich przeprowadzonych w klasach. Ich owocem są prezentowane na zdjęciach prace. Serdecznie dziękuję Pani Elżbiecie Hanczarskiej-Ślachciak za współpracę w organizacji spotkania i miłe przyjęcie. Beata Łukasiewicz-Lorent

 • Dzień Pluszowego Misia

  26 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 podczas dużej przerwy odbyły się warsztaty origami pt Papierowy Miś 🐻 z okazji Dnia Pluszowego Misia, warsztaty poprowadziła pani Agnieszka Muszak z Biblioteki Pedagogicznej. Na zdjęciach jest też instrukcja. Do samodzielnego przygotowania Papierowego Misia w domu zachęca nauczyciel bibliotekarz Pani Anna Wentowska.

  zobacz zdjęcia...

  26.11.2017 AM.

 • WYSTAWA - "Uczniowie polecają"

  W naszej placówce tym razem prezentujemy prace uczniów Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu, wykonane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jest to pokłosie akcji promującej czytanie pt. "Uczniowie polecają".

 • Wystawa "Pluszowy miś"

  W październiku nauczycielki z "Zaczarowanego Przedszkola" ogłosiły konkurs pt. Pluszowy miś. Od 23 listopada 2018 r. efekt tego przedsięwzięcia można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej do końca bieżącego miesiąca.
  Serdecznie zapraszamy!

  Zobacz galerię...

 • EDUKACJA GLOBALNA

  13 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla nauczycieli pt. Edukacja Globalna. Prelegentka Agnieszka Muszak, pracownik PBP Filii w Obornikach zaprezentowała podstawowe założenia, jakie przyświecają tej części kształcenia.

  czytaj dalej...

 • Tydzień Edukacji Globalnej

  19–25 listopada 2018 rozpoczyna się Tydzień Edukacji Globalnej, którego hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!” Serdecznie polecamy uczestnictwo w działaniach, wiele propozycji znajduję się na stronie internetowej: http://teg.edu.pl/

   

 • Tydzień Edukacji Globalnej

  21 listopada uczniowie klasy IVF odwiedzili BIBLIOTEKĘ PEDAGOGICZNĄ w Obornikach, gdzie mieli okazję posłuchać bajki na temat niedoboru wody na świecie. Następnie obejrzeli krótki filmik i chętnie brali udział w dyskusji.
  Opowieść była w formie teatrzyku Kamishibai czytaną przez Panią A.Muszak. Odwiedziny i wysłuchanie bajki przez uczniów było związane z trwającym od 19.11.18 do 25.11.18r. TYGODNIEM EDUKACJI GLOBALNEJ.

  Relacja: Sz.Gawęda

  więcej zdjęć...

 • Wizyta uczniów z Chrustowa

  21 listopada gościliśmy w Bibliotece dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrustowie. Uczniowie przyjechali do Obornik z wychowawczynią Panią Violettą Borkowicz.

  czytaj dalej...

 • Zajęcia edukacyjne "Polskie symbole narodowe"

  Dzisiaj gościliśmy dzieci z Zaczarowanego Przedszkola grupa Sowy. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez Beatę Łukasiewicz-Lorent z okazji 100-lecia niepodległości NIEPODLEGŁA W OBORNIKACH. Temat zajęć brzmiał „Polskie symbole narodowe”.

  więcej...

  zobacz zdjęcia...

 • "Książkowi przyjaciele w mojej rodzinie"

  Od 24 października w Bibliotece ogladać można prace wykonane przez uczniów klasy Ib z Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach realizującej w 2018 r. Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tytuł tej bardzo ciekawej wystawy: "Książkowi przyjaciele w mojej rodzinie". Prace przygotowane zostały w ramach projektu realizowanego pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Świętek.

  Zapraszamy.

  Zobacz galerię...

 • SIEĆ PSYCHOLOGÓW I PEDAGOGÓW SZKOLNYCH

  Na spotkaniu sieci wsparcia, 19 listopada 2018 r. umówiono tematykę przyszłych spotkań a także przedstawiono i omówiono najważniejsze treści oraz informacje uzyskane na Kongresie Psychologów i Pedagogów, który odbył się w Warszawie oraz Konferencji szkoleniowej poświęconej tematyce budowania strategii profilaktycznych, organizowanej na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
  Konferencja odbyła się w dniach 08 - 10 listopada 2018r. w Krakowie. Poruszane tematy dotyczyły m.in. zmian prawnych w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach w nowym roku szkolnym, a także skutecznych form w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych.
  tekst J. Dyk

 • Szkolenie dla bibliotekarek i bibliotekarzy - POZNAŃSKI SZLAK LEGEND DLA DZIECI

  22 października w ramach projektu Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Bramie Poznania odbyło się szkolenie dla bibliotekarek i bibliotekarzy w ramach projektu POZNAŃSKI SZLAK LEGEND DLA DZIECI. Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu została zaproszona do udziału w tych warsztatach. Na zakończenie szkolenia przedstawiciele Biblioteki i Filii otrzymali książki i teatrzyk kamishibai, które wzbogaciły zbiory.

  więcej...

 • Warsztaty plastyczne z ASTRĄ

  9 października 2018 roku odbyły się warsztaty plastyczne, które zorganizowała nasza placówka. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego udostępniono nam salę sesyjną, w której spotkało się 35 nauczycieli.

  więcej...

 • Wizyta w bibliotece

  19 września 2018 r. Uczniowie kasy 2b omawiali na zajęciach treści związane z życiem w szkole. Aby przybliżyć im zamierzchłe czasy wychowawczyni zabrała swoją klasę do Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie z panią Agnieszką. Tam obejrzeli zbiór sprzętów sprzed kilkudziesięciu lat, które służyły w szkołach ich rodzicom i dziadkom.
  Relacja Aleksandra Pawlicka.

  Zobacz zdjęcia...

 • Projekt "Papier"

  27 września 2018 r w ramach projektu "Papier" pracownik naszej placówki Agnieszka Muszak przeprowadziła zajęcia w "Zaczarowanym Przedszkolu" w Obornikach grupa "Sowy". Dzieci obejrzały film "Jak powstaje papier", a następnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Na załączonych zdjęciach prezenujemy etapy prowadzonych zajęć z robienia papieru czerpanego oraz efekty pracy.

  Zobacz galerię...

 • Sieć współpracy i samokształcenia TIK w pracy nauczyciela i bibliotekarza

  25 września 2018 roku część uczestników naszej sieci spotkała się na szkoleniu „Wykorzystanie TIK w edukacji – najnowsze osiągnięcia dydaktyki w zakresie form i metod pracy z wykorzystaniem TIK. Nauka programowania, kodowanie i programowanie od przedszkola”.

  więcej...

 • IBUK LIBRA - nowe tytuły

   


  Uprzejmie informujemy, że od 1 października br. udostępniamy tak jak w poprzednich latach dostęp do Ibuk Libry - największej w Polsce czytelni on-line podręczników akademickich i  książek naukowych w języku polskim.

  Prezentujemy poniżej listę tytułów (1685 publikacji) dostępnych pełnotekstowo w bibliotece, a także z każdego dowolnego miejsca po zalogowaniu się posiadanym kodem (stare kody nie straciły ważności) lub zapraszamy do biblioteki po odbiór nowych kodów. Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona.

  Książki dostępne w wersji pełnotekstowej w naszym katalogu są oznaczone E-book

   

   

 • NARODOWE CZYTANIE 2018

   

  W ramach współpracy z Zespołem Szkół im. Adama Mickiewwicza w Objezierzu przed południem 8 września 2018 roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania- organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

  więcej...

  fotorelacja...

 • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019

   

  1. 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
  2. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
  4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

 • „Żywe okładki” wystawa prac uczniów z Chrustowa

  W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Chrustowie przygotowali prace plastyczne. Dzieci ilustrowały sceny, bohaterów z ulubionych swoich bajek, baśni, lektur i literatury dziecięcej. Celem działania było promowanie wśród społeczności szkolnej czytelnictwa i aktywności twórczej. Prace zostały wystawione najpierw na gazetce przy bibliotece szkolnej w miesiącu czerwcu. Rysunki małych artystów można podziwiać w Bibliotece Pedagogicznej w Obornikach w dniach 3-21 września 2018 r.Żywe okładki” są niepowtarzalne pełne kolorów i dziecięcej pasji.

  Tekst: Violetta Borkowicz nauczyciel bibliotekarz Szkoła Podstawowa w Chrustowie

 • 10. rocznica śmierci “matki dzieci Holocaustu” Ireny Sendlerowej

  12 maja przypada 10. rocznica śmierci “matki dzieci Holocaustu” Ireny Sendlerowej.
  Serdecznie polecamy Państwu książki:
  Sendlerowa : w ukryciu / Anna Bikont. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2017. Sygnatura 45297
  Życie w słoiku : ocalenie Ireny Sendler : jak nastolatki z Kansas odkryły i uratowały od zapomnienia polską bohaterkę Holokaustu / Jack Mayer. Warszawa : Andrzej Findeisen, 2013. Sygnatura 45298
  Polecamy także artykuł:
  http://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,23312990,poznanska-nagr…

 • Noc w bibliotece szkolnej

  8 czerwca 2018 roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta” odbyła się IV edycja akcji "Noc Bibliotek". Hasło tegorocznej akcji nawiązuje do wyjątkowego roku, w którym obchodzimy 100 lat niepodległości Polski. Z tego powodu program spotkania szczególnie promował polską literaturę, oraz odnosił się do rodzimej sztuki i historii.

  więcej...

  relacja z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3...

  relacja z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2...

 • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom XVII

  6 czerwca 2018 r. z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaprosiliśmy do nas grupę "Pszczółki" z Zaczarowanego Przedszkola. Było oczywiście czytanie bajek, dyskusja o ulubionych książkach i bohaterach oraz kolorowanie ilustracji. Czytała dzieciom i zajęcia przeprowadziła Agnieszka Muszak.
  Serdecznie dziękujemy Przedszkolakom za wizytę w Bibliotece.

  zobacz galerię...

 • Warsztaty w Bibliotece

   

  Zobacz fotorelację...

 • Dzień Dziecka

  3 CZERWCA 2018 serdecznie zapraszamy na Obornickie Łazienki,

  gdzie świętować będziemy Dzień Dziecka.

  Na naszym stoisku będziemy czytać, rysować,

  wykonywać zakładki do książek i dobrze się bawić!
  Zapraszamy!

 • Dzień Dziecka 3 czerwca 2018 r.

  Zapraszamy do zobaczenia fortorelacji z naszego stoiska przygotowanego z okazji Dnia Dziecka na Łazienkach

  zobacz galerię...

  Zapraszamy też na stronę Urzedu Miejskiego w Obornikach głównego organizatora imprezy.

  https://www.oborniki.pl/

 • Dzień Ziemi

  26 kwietnia 2018 roku, po raz kolejny obchodzony był Dzień Ziemi. Z tej okazji Agnieszka Muszak pracownik Filii w Obornikach odwiedziła Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku.

  więcej...

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018

  25 kwietnia 2018 roku odbyło się zebranie nowej sieci nauczycieli bibliotekarzy, którzy w 2018 roku realizują Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

   

  więcej...

 • Wystawy prac plastycznych dzieci z przedszkola "Bajeczka"

  Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych dzieci z przedszkola "Bajeczka" w Obornikach. Zostały one wykonane w ramach przedszkolnego konkursu "Okładka książki do ulubionej bajki", który zorganizowały Panie Przedszkolanki: Violetta Oleksiuk, Karina Wcisło i Marlena Foetke.
  Wszystkim przedszkolakom gorąco dziękujemy za te piękne, kolorowe dzieła!

  zobacz galerię...

 • „Niebezpieczeństwo jednej historii”

  13 czerwca 2018 roku odbyła się lekcja w ramach programu „Globalnie w bibliotekach”, realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - do którego nasza instytucja się zakwalifikowała.

  więcej...

 • Walka ze smogiem - happening 21 marca

  Pani Marzena Wodzińska - Marszałek Województwa Wielkopolskiego w liście skierowanym do dyrektorów szkół i placówek oświatowych Województwa Wielkopolskiego zachęca do włączenia się w akcję dbania o czyste powietrze. Happeningi dotyczące walki ze smogiem odbędą się 21. marca, w pierwszy dzień wiosny.

 • Licznik odwiedzin