ul. Mickiewicza 4
64-600 Oborniki;
tel.: 577 001 328

biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl
http://oborniki.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W 1 i 3 sobotę miesiąca 9.00-15.00

4.06.2014 r. Wycieczka do Strzelna, Inowrocławia i Lubostronia


Podsumowaniem rocznej pracy zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy   był wyjazd edukacyjny służący pokazaniu pedagogom ciekawych, a mało znanych miejsc  niezbyt odległych od naszego miasta. Tym razem celem  całodniowej wyprawy były Kujawy i Pałuki – a konkretnie Strzelno, Inowrocław i Lubostroń.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Strzelna – niewielkiej miejscowości (ok. 6 tys. mieszkańców) położonej na Szlaku Piastowskim w pobliżu Kruszwicy i Inowrocławia. Może się ona poszczycić niezwykłymi romańskimi budowlami – Bazyliką Św. Trójcy i Rotundą św. Prokopa. Zabytki te zawdzięcza Strzelno siostrom norbertankom, które w XII wieku wzniosły na Wzgórzu Świętego Wojciecha kamienny klasztor. Rotunda jest jedną z najstarszych i największą w Polsce świątynią romańską na planie koła. Unikalnym elementem jest prezbiterium na rzucie kwadratu zamiast typowej absydy i biforium – arkadowe okno podzielone na dwie części oryginalną romańską kolumienką. Wśród wyposażenia uwagę zwraca tympanon fundacyjny, romański grobowiec zabezpieczony kratą i kropielnica wyciosana w jednym kamieniu. Trójnawowa bazylika powstała na przełomie XII i XIII wieku na planie krzyża łacińskiego, jej prezbiterium zakończone jest absydą z dwiema prostokątnymi kaplicami po bokach. Pierwotna architektura uległa tu przekształceniom w stylu gotyckim i barokowym. Na zewnątrz znajduje się tympanon fundacyjny, wewnątrz  najcenniejszy zabytek - romańskie kolumny, w tym dwie pokryte rzeźbami personifikującymi cnoty i przywary. Obejrzeliśmy również zbiory muzeum wchodzącego w skład Ponorbertańskiego Zespołu Klasztornego.

Kolejnym etapem wycieczki był Inowrocław – jedno z nielicznych miast uzdrowiskowych w centralnej Polsce, leżące na wysadzie solnym biegnącym wzdłuż Noteci. Wyjątkowy mikroklimat sprzyja leczeniu wielu schorzeń, więc odwiedzają je chętnie kuracjusze i turyści. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy Park Solankowy - prawdziwą oazę zieleni i rozmieszczone w nim obiekty sanatoryjne. Główną atrakcją jest tężnia solankowa, wykorzystywana jako inhalatorium. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę parku, w tym dywany kwiatowe, stawy, fontanny i ogrody papieskie. Byliśmy również w pijalni wód mineralnych, palmiarni i przy pomniku generała Władysława Sikorskiego. Warto dodać, że park uzdrowiskowy jest zadbany, rośliny pięknie utrzymane, a w pobliżu znajduje się kompleks rekreacyjny dla dorosłych i dzieci.

Ostatnią atrakcją był położony na Pałukach w pobliżu Łabiszyna klasycystyczny zespół pałacowo- parkowy Lubostroń. Był on siedzibą rodu Skórzewskich, powstał z inicjatywy hrabiego Fryderyka w latach 1795-1800 także dla „przyjaciół i potomnych”, co potwierdza napis nad wejściem. Malowniczo usytuowany w 40- hektarowym parku stanowi rzeczywiście „lube sercu ustronie”. Pałac zbudowany został na rzucie kwadratu z trzykondygnacyjną rotundą pośrodku, przykrytą kopułą na wysokim tamburze. Wieńczy ją rzeźba Atlasa dźwigającego kulę ziemską. W sali głównej wzrok przyciągają cztery płaskorzeźby i fryz figuralny pod kopułą, a także misternie ułożona posadzka z różnokolorowego drewna. Udostępnione do zwiedzania są również pomieszczenia wokół rotundy – m.in. jadalnia, biblioteka i gabinet, a od niedawna również podziemia. W parku znajdują się zabudowania dworskie, obecnie mieszczące biuro, hotel i restaurację.

Naszym planom sprzyjała pogoda, więc humory dopisywały. Mamy nadzieję, że wyjazd okazał się atrakcyjny dla wszystkich uczestników i pomoże nauczycielom zaplanować wycieczki dla dzieci i młodzieży.

/11.06.2014/ aut. E.Klimasek